BU-2929-M-72-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 1 788
Datasheet
72.0" (1828.80mm) Banana Plug, Single To Banana Plug, Single Patch Cord 3000V (3kV)
BU-2929-M-72-2
DigiKey Part Number
BU-2929-M-72-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-2929-M-72-2
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 72"
Detailed Description
Category
Cable Length
72.0" (1828.80mm)
Wire Gauge
18 AWG
Voltage - Rated
3000V (3kV)
Current Rating (Amps)
20A
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Available To Order
Check Lead Time
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 72"
In-Stock: 0
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 39"
In-Stock: 20
TEST LEAD BANANA TO BANANA 10"
TEST LEAD BANANA TO BANANA 144"
TEST LEAD BANANA TO BANANA 20"