BU-2929-M-10-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 4 564
Datasheet
10.0" (254.00mm) Banana Plug, Single To Banana Plug, Single Patch Cord 3000V (3kV)
BU-2929-M-10-2
DigiKey Part Number
BU-2929-M-10-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-2929-M-10-2
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 10"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cable Length
10.0" (254.00mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Vertical Stacking (Both Connectors)
Voltage - Rated
3000V (3kV)
Configuration
Banana to Banana
Current Rating (Amps)
20A
1st Connector
Banana Plug, Single
Base Product Number
2nd Connector
Banana Plug, Single
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 10"
In-Stock: 0
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 39"
In-Stock: 20
TEST LEAD BANANA TO BANANA 144"
TEST LEAD BANANA TO BANANA 20"
TEST LEAD BANANA TO BANANA 72"