FX10B-168P-SV1(85) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 99
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
168 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
FX10B-168P-SV1(85)
DigiKey Part Number
H11988TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-168P-SV1(85)
Description
CONN HDR 168POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FX10B-168P-SV1(85) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
5mm
Number of Positions
168
Height Above Board
0.177" (4.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)