FX10B-168P-SV1(83) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
168 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
FX10B-168P-SV1(83)
DigiKey Part Number
FX10B-168P-SV1(83)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-168P-SV1(83)
Description
CONN HDR 168POS SMD GOLD
Detailed Description
EDA/CAD Models
FX10B-168P-SV1(83) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tape & Reel (TR)
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
5mm
Height Above Board
0.177" (4.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)