FX10A-168S-SV
FX10A-168S-SV
FX10A-168S-SV
DigiKey Part Number
H12166-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-168S-SV
Description
CONN RCPT 168POS SMD GOLD
Detailed Description
168 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-168S-SV Models
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)