FX10B-168S-SV(83) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX10B-168S-SV(83) is not available
FX10B-168S-SV(83)
DigiKey Part Number
FX10B-168S-SV(83)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-168S-SV(83)
Description
CONN RCPT 168POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
168 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX10B-168S-SV(83) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm, 6mm, 7mm, 8mm
Number of Positions
168
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)