FX10B-168S-SV(85) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
168 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
FX10B-168S-SV(85)
DigiKey Part Number
H11992TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-168S-SV(85)
Description
CONN RCPT 168POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX10B-168S-SV(85) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm, 6mm, 7mm, 8mm
Number of Positions
168
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)