FX10A-168P-SV1(85)
DigiKey Part Number
H11981TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11981CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-168P-SV1(85)
Description
CONN HDR 168POS SMD GOLD
Detailed Description
168 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-168P-SV1(85) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
5mm
Height Above Board
0.177" (4.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)