IRS2011STRPBF
DigiKey Part Number
IRS2011STRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IRS2011STRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
IRS2011STRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRS2011STRPBF
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Half-Bridge Gate Driver IC Inverting 8-SOIC
EDA/CAD Models
IRS2011STRPBF Models
Category
Logic Voltage - VIL, VIH
0.7V, 2.5V
Current - Peak Output (Source, Sink)
1A, 1A
Input Type
Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
200 V
Rise / Fall Time (Typ)
25ns, 15ns
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Channel Type
Independent
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Gate Type
MOSFET (N-Channel)
Voltage - Supply
10V ~ 20V