IRS2008STRPBF
DigiKey Part Number
IRS2008STRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IRS2008STRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
IRS2008STRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRS2008STRPBF
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC
EDA/CAD Models
IRS2008STRPBF Models
Category
Logic Voltage - VIL, VIH
0.8V, 2.5V
Current - Peak Output (Source, Sink)
290mA, 600mA
Input Type
Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
200 V
Rise / Fall Time (Typ)
70ns, 30ns
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Channel Type
Synchronous
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Gate Type
MOSFET (N-Channel)
Voltage - Supply
10V ~ 20V