IPP110N20N3GXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP110N20N3GXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP110N20N3GXKSA1
Description
MOSFET N-CH 200V 88A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 88A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP110N20N3GXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 270µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
87 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7100 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11mOhm @ 88A, 10V