MOV-10D201K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 37 648
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 3 850
YAGEO
200 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
MOV-10D201K
DigiKey Part Number
118-MOV-10D201K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-10D201K
Description
VARISTOR 200V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-10D201K Models
Category
Current - Surge
2.5 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
30J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
185 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
225 V