201KD10-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 3 850
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
200 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
201KD10-F
DigiKey Part Number
13-201KD10-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
201KD10-F
Description
VARISTOR 200V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
220 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
30J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
180 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V