MOV-10D201KTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MOV-10D201KTR |
Description | VARISTOR 200V 2.5KA DISC 10MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 200 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MOV-10D201KTR Models |
Category | Current - Surge 2.5 kA |
Manufacturer Bourns Inc. | Energy 30J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 500 pF @ 1 kHz |
Maximum AC Volts 130 V | Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA) |
Maximum DC Volts 170 V | Mounting Type Through Hole |
Varistor Voltage (Min) 185 V | Package / Case Disc 10mm |
Varistor Voltage (Typ) 200 V | Base Product Number |
Varistor Voltage (Max) 225 V |