MOV-07D201KTR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
200 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
MOV-07D201KTR
DigiKey Part Number
118-MOV-07D201KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MOV-07D201KTRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-07D201KTR
Description
VARISTOR 200V 1.2KA DISC 7MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
MOV-07D201KTR Models
Energy
13J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
185 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
225 V