FB03YTYH600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fair-Rite Products Corp.
In Stock: 593 970
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 53 243
Datasheet
Max Echo
Pulse Electronics
Pulse Electronics
KOA Speer Electronics, Inc.
Cal-Chip Electronics, Inc.
Bourns Inc.
Bourns Inc.
60 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 3A 40mOhm
FB03YTYH600
DigiKey Part Number
738-FB03YTYH600TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FB03YTYH600
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
3A
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz