BBHV00160808600Y00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 4 000
Datasheet
60 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 3A 30mOhm
BBHV00160808600Y00
DigiKey Part Number
553-BBHV00160808600Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBHV00160808600Y00
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
3A
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
30mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz