BBPY00160808600Y00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Fair-Rite Products Corp.
In Stock: 593 970
Datasheet
Würth Elektronik
Max Echo
KOA Speer Electronics, Inc.
Stackpole Electronics Inc
Cal-Chip Electronics, Inc.
Bourns Inc.
Bourns Inc.
60 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 3A 40mOhm
BBPY00160808600Y00
DigiKey Part Number
553-BBPY00160808600Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BBPY00160808600Y00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BBPY00160808600Y00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBPY00160808600Y00
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
3A
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)