63YXF10MEFCT15X11
DigiKey Part Number
1189-3783-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-3783-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63YXF10MEFCT15X11
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
63YXF10MEFCT15X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
36.54 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
87 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
2.3 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C