63YXM10MEFCT15X11
DigiKey Part Number
63YXM10MEFCT15X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63YXM10MEFCT15X11
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
63YXM10MEFCT15X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
33.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
80 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C