100YXJ10MT15X11
DigiKey Part Number
100YXJ10MT15X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100YXJ10MT15X11
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
100YXJ10MT15X11 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
100 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C