RT9161-33GV | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RT9161-33GV |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 300mA |
Mfr | Current - Output |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Configuration | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Number of Regulators 1 | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Voltage - Input (Max) 12V | Base Product Number |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V |