AP2210N-3.3TRE1
DigiKey Part Number
AP2210N-3.3TRE1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2210N-3.3TRE1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2210N-3.3TRE1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2210N-3.3TRE1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
AP2210N-3.3TRE1 Models
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
15 mA
PSRR
75dB (100Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
13.2V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA