DMNH4005SCT
DigiKey Part Number
DMNH4005SCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMNH4005SCT
Description
MOSFET N-CH 40V 150A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 150A (Tc) 165W (Tc) Through Hole TO-220AB
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2846 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
165W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 20A, 10V