AP2210N-3.3TRG1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 5 670
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 49 758
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Richtek USA Inc.
In Stock: 811
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-3
Diodes Low Dropout Regulators | Digi-Key Daily
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP2210N-3.3TRG1
DigiKey Part Number
AP2210N-3.3TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2210N-3.3TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2210N-3.3TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2210N-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AP2210N-3.3TRG1 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
15 mA
Part Status
Active
PSRR
75dB (100Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
13.2V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA