P0770.103NL
DigiKey Part Number
553-2850-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P0770.103NL
Description
FIXED IND 10UH 1.1A 160 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Wirewound Inductor 1.1 A 160mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.1A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)