UP0.4C-100-R
DigiKey Part Number
283-5300-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-5300-1-ND - Cut Tape (CT)
283-5300-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UP0.4C-100-R
Description
FIXED IND 10UH 1.16A 156 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.16 A 156mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.16A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
156mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)