SDR6603-100M
DigiKey Part Number
118-SDR6603-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR6603-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR6603-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR6603-100M
Description
FIXED IND 10UH 1.1A 160 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 160mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR6603-100M Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Series
Q @ Freq
17 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
35MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A