EBMS100505K121
DigiKey Part Number
5262-EBMS100505K121TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-EBMS100505K121CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-EBMS100505K121DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBMS100505K121
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 200mA 500mOhm
Category
Current Rating (Max)
200mA
Manufacturer
Max Echo
DC Resistance (DCR) (Max)
500mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.020" (0.50mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz