BCHS565036I801 8A
DigiKey Part Number
5262-BCHS565036I8018ATR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-BCHS565036I8018ACT-ND - Cut Tape (CT)
5262-BCHS565036I8018ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCHS565036I801 8A
Description
FERRITE BEAD 800 OHM 2220 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
800 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 2220 (5650 Metric) 8A 10mOhm
Category
Current Rating (Max)
8A
Manufacturer
Max Echo
DC Resistance (DCR) (Max)
10mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2220 (5650 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.142" (3.61mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)
Impedance @ Frequency
800 Ohms @ 100 MHz