TPSMD36CA
DigiKey Part Number
TPSMD36CATR-ND - Tape & Reel (TR)
TPSMD36CACT-ND - Cut Tape (CT)
TPSMD36CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMD36CA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Detailed Description
58.1V Clamp 51.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V