NANOSMDC050F/13.2-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NANOSMDC050F/13.2-2 |
Description | PTC RESET FUSE 13.2V 500MA 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 13.2V 500 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NANOSMDC050F/13.2-2 Models |
Category | Current - Max 100 A |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Time to Trip 100 ms |
Series | Resistance - Initial (Ri) (Min) 200 mOhms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave |
Type Polymeric | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Voltage - Max 13.2V | Thickness (Max) 0.029" (0.74mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA | Approval Agency CSA, TUV, UL |
Current - Trip (It) 1.1 A |