1206L050/15YR
DigiKey Part Number
F3733TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3733CT-ND - Cut Tape (CT)
F3733DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L050/15YR
Description
PTC RESET FUSE 15V 500MA 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 500 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206L050/15YR Models
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
750 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
15V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
1 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A