RRL035P03TR
DigiKey Part Number
RRL035P03TR-ND - Tape & Reel (TR)
RRL035P03CT-ND - Cut Tape (CT)
RRL035P03DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RRL035P03TR
Description
MOSFET P-CH 30V 3.5A TUMT6
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 30 V 3.5A (Ta) 320mW (Ta) Surface Mount TUMT6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RRL035P03TR Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
800 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
320mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TUMT6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
50mOhm @ 3.5A, 10V