BM10B-SRSS-TBT(LF)(SN)
BM10B-SRSS-TBT(LF)(SN)
BM10B-SRSS-TBT
DigiKey Part Number
455-BM10B-SRSS-TBTTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-BM10B-SRSS-TBTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM10B-SRSS-TBT
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.039" (1.00mm)
Insulation Height
0.167" (4.25mm)
Series
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
4.9mm