FX10B-168P-SV(93) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX10B-168P-SV(93) is not available
FX10B-168P-SV(93)
DigiKey Part Number
FX10B-168P-SV(93)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-168P-SV(93)
Description
CONN HDR 168POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
168 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX10B-168P-SV(93) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
4mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.138" (3.50mm)
Number of Positions
168
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)