DF40TC-20DP-0.4V(51) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 479
Datasheet
20 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
DF40TC-20DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF40TC-20DP-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40TC-20DP-0.4V(51)
Description
CONN 0.4MM PLUG SMD 20POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Pick and Place, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
20
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)