DF40TC-20DP-0.4V(58)
DigiKey Part Number
26-DF40TC-20DP-0.4V(58)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40TC-20DP-0.4V(58)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40TC-20DP-0.4V(58)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40TC-20DP-0.4V(58)
Description
CONN 0.4MM PLUG SMD 20POS
Detailed Description
20 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Features
Pick and Place, Solder Retention
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
20
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)