BM29B0.6-2DS/2-0.35V(51)
DigiKey Part Number
26-BM29B0.6-2DS/2-0.35V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BM29B0.6-2DS/2-0.35V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BM29B0.6-2DS/2-0.35V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM29B0.6-2DS/2-0.35V(51)
Description
CONN RCPT 2POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 (2 + 2 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BM29B0.6-2DS/2-0.35V(51) Models
Category
Pitch
0.014" (0.35mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
0.6mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.024" (0.61mm)