BM29B-2DP/2-0.35V(53)
DigiKey Part Number
H125294TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125294CT-ND - Cut Tape (CT)
H125294DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM29B-2DP/2-0.35V(53)
Description
CONN HDR 2POS SMD GOLD
Detailed Description
4 (2 + 2 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BM29B-2DP/2-0.35V(53) Models
Category
Pitch
0.014" (0.35mm)
Mated Stacking Heights
0.6mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.016" (0.41mm)