BM29B0.6-6DS/2-0.35V(51)
DigiKey Part Number
26-BM29B0.6-6DS/2-0.35V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BM29B0.6-6DS/2-0.35V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BM29B0.6-6DS/2-0.35V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM29B0.6-6DS/2-0.35V(51)
Description
CONN RCPT 8POS (6+2 PWR) SMD
Detailed Description
8 (6 + 2 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BM29B0.6-6DS/2-0.35V(51) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
Features
Solder Retention
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
8 (6 + 2 Power)
Height Above Board
0.024" (0.61mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)