M50-3901042
DigiKey Part Number
952-1398-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3901042
Description
CONN HEADER R/A 20POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-3901042 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Series
Contact Length - Post
0.079" (2.00mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A