M50-3301042
M50-3301042
Harwin’s Company Overview
M50-3301042
DigiKey Part Number
952-2562-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3301042
Description
CONN RCPT 20POS IDC 30AWG GOLD
Detailed Description
20 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 30 AWG
EDA/CAD Models
M50-3301042 Models
Category
Row Spacing
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
Harwin Inc.
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Latch Holder
Packaging
Tube
Cable Termination
IDC
Part Status
Active
Wire Type
Ribbon Cable
Connector Type
Receptacle
Wire Gauge
30 AWG
Contact Type
Female Socket
Features
Feed Through
Number of Positions
20
Contact Finish
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)