M50-3201045
M50-3201045
Harwin’s Company Overview
M50-3201045
DigiKey Part Number
952-1380-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3201045
Description
CONN RCPT 20P 0.05 GOLD PCB R/A
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
M50-3201045 Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.136" (3.46mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)