B1911NB--20C005314U1930
DigiKey Part Number
3147-B1911NB--20C005314U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1911NB--20C005314U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1911NB--20C005314U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1911NB--20C005314U1930
Description
LED BLUE CLEAR 1608 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.3V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
468nm
Configuration
Standard
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Size
1.00mm x 0.80mm
Height (Max)
0.70mm