B1911USD-20D000114U1930
DigiKey Part Number
3147-B1911USD-20D000114U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1911USD-20D000114U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1911USD-20D000114U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1911USD-20D000114U1930
Description
LED RED DIFFUSED 0603 SMD
Detailed Description
Red 624nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B1911USD-20D000114U1930 Models
Category
Current - Test
20mA
Mfr
Viewing Angle
125°, 128°
Wavelength - Peak
632nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Size
1.00mm x 0.80mm
Height (Max)
0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V