B1931USD-20D000814U1930
DigiKey Part Number
3147-B1931USD-20D000814U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1931USD-20D000814U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1931USD-20D000814U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1931USD-20D000814U1930
Description
LED RED DIFFUSED 0603 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 624nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Category
Current - Test
20mA
Mfr
Viewing Angle
125°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
632nm
Lens Transparency
Diffused
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Size
1.00mm x 0.80mm
Height (Max)
0.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V