DT-AR-045-24
DigiKey Part Number
2985-DT-AR-045-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT-AR-045-24
Description
TE ASSY,DA,45W,24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Air to Air Thermoelectric Assembly 47.9 W
Category
Voltage
24 V
Manufacturer
European Thermodynamics Ltd
Fan Location
Warm Side
Series
Power - Input
58 W
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Part Status
Active
Weight
2.6 lbs (1.2 kg)
Heat Transfer Type
Air to Air
Dimensions - Overall
160mm L x 122mm W x 84mm H
Power - Cooling
47.9 W
Base Product Number
Current
2.9 A