PTS18126V125 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 963
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 4 596
Datasheet
Similar
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 802
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.25 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
PTS18126V125
DigiKey Part Number
283-3159-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3159-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS18126V125
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.25A 1812
Detailed Description
Category
Time to Trip
400 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
140 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.25 A
Thickness (Max)
0.027" (0.68mm)
Current - Trip (It)
2.5 A
Current - Max
100 A