BAS40-04-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 1
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 22
onsemi
In Stock: 826 617
Infineon Technologies
Infineon Technologies
Panjit International Inc.
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Rohm Semiconductor
Diode Array 1 Pair Series Connection 40 V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BAS40-04-7
DigiKey Part Number
BAS40-04DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40-04-7
Description
DIODE ARR SCHOTT 40V 200MA SOT23
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BAS40-04-7 Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
Diodes Incorporated
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 30 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA (DC)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA